Vienos knygos paroda: A. Andrijauskas „Tradicinė japonų estetika ir menas“
Vienos knygos paroda: A. Andrijauskas „Tradicinė japonų estetika ir menas“
- 2016-03-21
- Autorius: Administratorius
- Kategorija Naujienos

Vilniaus miesto centrinės bibliotekos Muzikos ir meno skaityklos skaitytojai susidomėjo vienos knygos paroda Juozo Galkaus „Lietuvos plakato istorija“, todėl nutarėme pristatyti naują vienos knygos parodą – Antano Andrijausko „Tradicinė japonų estetika ir menas“ (Vaga, 2001).
Ši Antano Andrijausko apžvalginio pobūdžio knyga – vienas iš pirmųjų Vakarų šalių literatūros veikalų, supažindinsiantis su tradicine japonų estetikos ir meno raida.
Kaip teigia pats autorius, jo monografijoje analizuojamos tradicinės japonų estetikos ir meno kryptys, mokyklos, koncepcijos, idėjos, supažindinama su kasdienio japonų gyvenimo kultūra. Nemažas dėmesys skiriamas ir japonizmo įtakai Vakarų kultūrai, nepaliekant nuošaly garsių Lietuvos menininkų, kurių kūryboje atsispindėjo orientalistinės idėjos ir pasaulio suvokimas: analizuojama japonizmo įtaka M. K. Čiurlionio tapybai bei J. Mačiūno tarptautiniam meno sąjūdžiui „Fluxus”. Svarbiausias japonų estetinio pasaulio suvokimo principas yra tai, kad „grožis egzistuoja mus supančiame pasaulyje. Vadinasi, žmogus negali sukurti to, kas jau yra. Jis gali jį tik įžvelgti skirtingai nuo Vakarų tradicijų, kur menas neretai suvokiamas teorinių abstrakcijų lygmenyje, Japonijoje estetika ir menas yra svarbios kasdieninio gyvenimo kultūros detalės. Japonas gėrisi ir džiaugiasi laukų gėlės žiedu, pamerkia jį inde, išskobtame iš medžio. Kabindamas paveikslą ant sienos menui skirtoje nišoje, pasirūpina, kad jis derintųsi prie besikeičiančių metų laikų. Kai visas pasaulis apklotas sniegu, jis parenka paveikslą su rudu jaučiu sniege ar šaltyje sustirusiu adoniu; vasarą pasikabina kūrinį, vaizduojantį krioklį ar žalius medžius; rudenį – nupieštą purpurinį klevą ir elnią, besiganantį po klevu.”
Ši knyga skirta plačiai auditorijai – studentams, menininkams, visiems neabejingiems Tekančios saulės šalies kultūros ir istorijai.
Kartu siūlome apžiūrėti parodą, skirtą Japonijos menui:
- Gruzinceva O. Viskas apie sašiko siuvinėjimą (Obuolys. 2010)
- Avramecs B. Muktupavels V. Pasaulio muzika (Kronta. 2000)
- Munro T. Rytų estetikos ir meno pasaulis (Vilnius. Vaga 1997)
- Pasaulio tautų dainos (VGLL. 1957)
- Pasaulio muzikos instrumentai. Iliustruota enciklopedija ( Kronta. 1999)
- Pasaulio tautų dainos (Vaga. 1987)
- Ono T.Paprastasis Sumi-e menas. Japonų tapyba tušu (Vilnius. Mintis 2012)
- Sukovienė J. Beliavskaja K. Pasaulio tautų dainos vaikams ( Vilnius. 2008)
- Hillier J. Japanese colour prints (Phaidon Press Limited. 1991)
- Japanese graphics now (Taschen. 2006)
- Mes T Sharp J. The midnight eye guide to new japanese film (Stone Bridge Press. 2005)
- Modern art at Harvard (Nihon Keizai Shimbun, Inc. 1999)
- CD Japan a musical taste.
- CD Meditation music for the mind.
- CD Mel Tormė Fujitsu presents and his all- star quintet.