D.U.K.

1. Kaip tapti bibliotekos vartotoju?

Bibliotekos vartotojais gali būti visi Lietuvos ir užsienio piliečiai. Norėdami tapti bibliotekos vartotoju turite ateiti į biblioteką su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu. Reikės užpildyti registracijos kortelę, perskaityti naudojimosi biblioteka taisykles ir parašu patvirtinti įsipareigojimą jas vykdyti. Visose mūsų bibliotekose naujam vartotojui, kuris neturi vieningo, visoje Lietuvoje galiojančio, LIBIS skaitytojo bilieto, jis išduodamas nemokamai.

2. Kokia yra leidinių skolinimosi į namus tvarka?

Bibliotekoje registruotas vartotojas gali skolintis ne daugiau nei 5 bibliotekos leidinius ne ilgesniam kaip 30 kalendorinių dienų laikotarpiui.

Visų mūsų bibliotekų lankytojai skolindamiesi knygas į namus turi pateikti LIBIS skaitytojo pažymėjimą.

Prasitęsti knygos grąžinimo terminą galite 3 kartus, jeigu leidinio nėra rezervavęs kitas skaitytojas. Pasibaigus knygų grąžinimo terminui, jį pratęsti galite tik susisiekę su biblioteka, kurioje skolinotės leidinius.

3. Ar reikia mokėti už LIBIS skaitytojo pažymėjimą?

Vilniaus miesto savivaldybės centrinėje bibliotekoje ir jos padaliniuose LIBIS skaitytojo pažymėjimas pirmą kartą išduodamas nemokamai. Pametus bilietą, už naujo LIBIS skaitytojo pažymėjimo išdavimą yra imamas mokestis. Pirmą kartą pametus bilietą – 1 eur, antrą kartą pametus – 2 eur.

4. Ar skaitytojo pažymėjimas galioja kitose Lietuvos bibliotekose?

Taip, LIBIS pažymėjimas galioja visose Lietuvos bibliotekose, prisijungusiose prie LIBIS sistemos. Jų sąrašą rasite čia.

5. Koks skaitytojo pažymėjimo galiojimo laikas?

LIBIS skaitytojo pažymėjimo galiojimo laikas yra neterminuotas.

Jei pažymėjimu nesinaudosite ilgiau nei 6 metus, Jūsų duomenys duomenų bazėje bus panaikinti, tačiau kortelės galiojimą galėsite atnaujinti bet kuriuo metu.

6. Ar gali tuo pačiu skaitytojo pažymėjimu naudotis kiti šeimos nariai ar draugai?

Ne, skaitytojo pažymėjimu gali naudotis tik asmuo, kuriam šis pažymėjimas išduotas.

7. Kaip prisijungti prie elektroninio katalogo?

1) Prie el. katalogo prisijunkite adresu http://vimvb.libis.lt/;
2) pasirinkite lango viršuje esančią rubriką Mano sritis;
3) įveskite savo skaitytojo pažymėjimo (kortelės) numerį bei slaptažodį savo pavardę lietuviškais rašmenimis (vėliau slaptažodį galėsite pakeisti).
Sėkmingai prisiregistravus, iš karto galėsite matyti informaciją apie šiuo metu Jūsų skaitomas (paimtas iš bibliotekos) knygas.

8. Koks mano prisijungimo prie el. katalogo slaptažodis?

Slaptažodis yra Jūsų pavardė, parašyta tiksliai lietuviškomis raidėmis.

9. Ką daryti užmiršus pakeistą slaptažodį?/Kodėl netinka slaptažodis?

Jeigu keitėte slaptažodį ir jį pamiršote, turėtumėte ateiti arba paskambinti į biblioteką ir paprašyti darbuotojų atkurti Jūsų pradinį slaptažodį.

Taip pat slaptažodis gali netikti, jeigu keitėsi Jūsų pavardė, o slaptažodis tebėra ankstesnioji pavardė. Taip pat galėjo būti padaryta klaida registracijos duomenyse įrašant Jūsų pavardę. Ją ištaisys bibliotekos darbuotojas.

10. Kaip galėčiau prasitęsti naudojimosi leidiniais terminą?

1) Prisijunkite prie el. katalogo: http://vimvb.libis.lt/;
2) pasirinkite lango viršuje esančią rubriką Mano sritis;
3) įveskite savo skaitytojo pažymėjimo (kortelės) numerį bei slaptažodį – savo pavardę lietuviškais rašmenimis.
Sėkmingai prisiregistravus, iš karto galėsite matyti informaciją apie šiuo metu Jūsų skaitomas (paimtas iš bibliotekos) knygas.

Atsidariusioje lentelėje, skiltyje Veiksmai spauskite Pratęsti ir pasirinkite norimą datą (ilgiausias pratęsimo terminas – 1 mėnuo).  Pratęsti leidinių grąžinimo terminą galite ne daugiau nei 3 kartus, jei jų nėra rezervavęs kitas skaitytojas.
Dėmesio! Pasibaigus grąžinimo terminui, pratęsti galėsite tik susisiekę su biblioteka, iš kurios buvo paimtas leidinys.

Leidinių grąžinimo terminą taip pat galite pratęsti paskambinę arba el. paštu informavę biblioteką, kurioje skolinotės leidinį.

11. Ar galima telefonu ar elektroniniu paštu pratęsti spaudinių naudojimo laiką?

Taip. Leidinių grąžinimo terminą galite pratęsti paskambinę į tą biblioteką, kurioje skolinotės leidinį. Bibliotekos darbuotoją informuokite, kad norite pratęsti knygos terminą ir padiktuokite savo skaitytojo pažymėjimo numerį.
Taip pat galite parašyti elektroninį laišką tai bibliotekai, kurioje skolinotės leidinį. Bibliotekos darbuotoją informuokite, kad norite pratęsti knygos terminą ir parašykite savo skaitytojo pažymėjimo numerį.

12. Kodėl negaliu prasitęsti naudojimosi leidiniais termino?

Leidinio pratęsti neleis, jei:

 • knygą yra rezervavęs kitas skaitytojas;
 • vėluojate pratęsti leidinį;
 • metų pradžioje dar nepersiregistravote bibliotekoje.

Tokiu atveju, norėdami pratęsti leidinį, kreipkitės į skyrių, iš kurio paskolinote leidinį, telefonu, el. paštu arba nuvykę į biblioteką ir paprašykite pratęsti išduotų leidinių terminą.

13. Kaip galėčiau užsisakyti leidinį?

1) Prisijunkite prie el. katalogo: http://vimvb.libis.lt/.
2) Pasirinkite lango viršuje esančią rubriką Mano sritis.
3) Įveskite savo skaitytojo pažymėjimo (kortelės) numerį bei slaptažodį savo pavardę lietuviškais rašmenimis (vėliau slaptažodį galėsite pakeisti).
Sėkmingai prisiregistravus, iš karto galėsite matyti informaciją apie šiuo metu Jūsų skaitomas (paimtas iš bibliotekos) knygas.

4) Lango viršuje pasirinkite rubriką Paieška ir įveskite knygos pavadinimą arba autorių. Spauskite Ieškoti.

libis_pradzia1

5) Paspaudę norimos knygos nuorodą,  dešiniajame lango meniu spauskite Užsakyti.

uzsisakyti_leidini

6) Jei leidinys yra laisvas, pažymėkite skiltį Užsakyti ir spauskite Užsakyti.

uzsisakyti

Dėmesio! Po kurio laiko būtinai patikrinkite Užsakymo būseną. Ji bus atnaujinta 30 min. nuo Jūsų užsakymo, jei jį pateiksite darbo dienomis nuo 10 iki 18 val.

7) Atvykite pasiimti knygos, jei užsakymo būsena – Dokumentas paruoštas.

14. Kaip rezervuoti leidinį?

1) Prisijunkite prie el. katalogo: http://vimvb.libis.lt/.
2) Pasirinkite lango viršuje esančią rubriką Mano sritis.
3) Įveskite savo skaitytojo pažymėjimo (kortelės) numerį bei slaptažodį savo pavardę lietuviškais rašmenimis (vėliau slaptažodį galėsite pakeisti).
Sėkmingai prisiregistravus, iš karto galėsite matyti informaciją apie šiuo metu Jūsų skaitomas (paimtas iš bibliotekos) knygas.

4) Elektroninio katalogo lango viršuje pasirinkite rubriką Paieška ir įveskite knygos pavadinimą arba autorių. Spauskite Ieškoti. Paspaudę norimos knygos nuorodą,  dešiniajame lango meniu spauskite Užsakyti. 

5) Jei knyga šiuo metu skaitoma, pasirinkite Rezervuoti. Lango apačioje nurodykite datą iki kurios galite laukti leidinio bei įveskite savo elektroninio pašto adresą. Netrukus turėtumėte gauti el. laišką, patvirtinantį, jog rezervacija buvo sėkminga. Kai knyga bus laisva, būsite informuotas nurodytu adresu.

Dėmesio! Rezervuotos knygos skaitytojui saugomos 3 darbo dienas.

rezervuoti

15. Kada mokami delspinigiai už laiku negrąžintus spaudinius?

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka delspinigių už laiku negrąžintus leidinius neskaičiuoja.

16. Ar gali pasiskolintą knygą grąžinti kitas asmuo?

Taip, gali.

17. Ar galima grąžinti knygą kitoje bibliotekoje?

Pasiskolintą leidinį grąžinti turite toje bibliotekoje, kurioje jį skolinotės.

18. Ar galiu knygas grąžinti bibliotekos nedarbo metu?

Jei knygas skolinotės Vilniaus centrinėje bibliotekoje (Žirmūnų g. 6) arba „Saulutės“ bibliotekoje (Žirmūnų g. 2), leidinius galite grąžinti ir šių bibliotekų nedarbo metu, pasinaudodami knygų grąžinimo dėžėmis.

19. Ar galiu pasitikrinti perskaitytų leidinių sąrašą – savo skaitymo istoriją?

Taip, galite. Bibliotekos elektroniniame kataloge prisijungus prie „Mano sritis“, automatiškai atsidarys skiltis „Mano užsakymai“. Laukelyje „Paieška pagal laikotarpį“ nustačius laikotarpio datą ir paspaudus „Ieškoti“, bus pateikiamas sąrašas knygų, kurias buvote pasiskolinę iš bibliotekos per nurodytą laikotarpį.

20. Ar bibliotekoje veikia belaidis internetas?

Taip. Nemokamu belaidžiu interneto ryšiu galima naudotis visuose bibliotekos padaliniuose.

21. Kaip galėčiau pasiskolinti el. skaityklę?

El. knygų skaityklės skolinamos keturiose mūsų bibliotekose: Vilniaus centrinėje (Žirmūnų g. 6), Antakalnio (Antakalnio g. 49), Karoliniškių (A. J. Povilaičio g. 20) ir Pilaitės (Nidos g. 2).

Norėdami pasiskolinti skaityklę, galite tiesiog atvykti į vieną iš šių bibliotekų arba iš pradžių užsisakyti ją internetu. Internetu skaityklės užsakomos bibliotekos elektroniniame kataloge (LIBIS) arba bibliotekų elektroninių paslaugų portale ibiblioteka.lt.

Prieš užsisakant įrenginį, kviečiame susipažinti su el. knygų skaityklių, be turinio jose, išdavimo ir naudojimo taisyklėmis.

I. Kaip užsisakyti skaityklę bibliotekos elektroniniame kataloge internete (LIBIS).

 1. Pasirinkite Užsakyti skaityklę;
 2. Prisijunkite įvesdami savo skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį (Jūsų pavardė lietuviškais rašmenimis);
  2
 3. Pasirinkite Į namus ir prie reikiamo fondo pažymėkite Užsakyti;
 4. Apie paruoštą skaityklės užsakymą gausite pranešimą nurodytu elektroninio pašto adresu arba prisijungus prie bibliotekos el. katalogo, skiltyje Mano sritis -> Skaityklės.

II. Kaip užsisakyti skaityklę bibliotekų elektroninių paslaugų portale www.ibiblioteka.lt

 1. Prisijunkite įvesdami skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį (Jūsų pavardė lietuviškais rašmenimis);
  4
 2. Pasirinkite meniu punktą Užsakymai->Skaityklės->Užsisakyti skaityklę (žr. pav. a)), pasirinkite biblioteką ir skaityklės modelį (žr. pav. b)) (šiuo atveju, į namus išduodamos skaityklių modeliai – Koboaura ir PocketBook Ultra);
  a

Pav. a)

Pav. b)

 • Spauskite mygtuką Užsakyti;
 • Patvirtinkite užsakymą spausdami Patvirtinti;
 • Apie paruoštą skaityklės užsakymą gausite pranešimą nurodytu elektroninio pašto adresu arba prisijungus Bibliotekų elektroninių paslaugų portale ibiblioteka.lt ir pasirinkus Užsakymai -> Skaityklės.
  7

Skaitykle galėsite naudotis 30 dienų, kaip ir kitais, iš bibliotekos pasiskolintais leidiniais, su galimybe pratęsti skaityklės grąžinimo terminą ne daugiau nei 3 kartus, jei jos nėra rezervavęs kitas skaitytojas. Norėdami skaityti knygas skaityklėje, Jūs galite internetu nusipirkti arba nemokamai parsisiųsti el. knygas į savo kompiuterį ir laido pagalba perkelti jas į skaityklę.
Jei skaityklė šiuo metu išduota, ją galite rezervuoti. Kai skaityklė bus laisva, būsite informuoti nurodytu elektroninio pašto adresu. Rezervuotos skaityklės skaitytojui saugomos 3 darbo dienas.

22. Kaip galima pasiskolinti stalo žaidimą į namus?

Norinčius pasiskolinti stalo žaidimą, kviečiame jį užsisakyti elektroniniame kataloge. Užsisakyti stalo žaidimus galite įprastu būdu:

1) Bibliotekos el. katalogo vimvb.libis.lt paieškos lauke Antraštė įveskite žaidimo pavadinimą (pvz., Jungle Speed) ir spauskite Ieškoti.
2) Dešiniame atsidariusio lango lauke pasirinkite Užsakyti leidinį.
3) Įveskite savo skaitytojo pažymėjimo numerį ir slaptažodį.
4) Spauskite Užsakyti.
5) Atvykite atsiimti žaidimo. 

Stalo žaidimu galite naudotis 30 dienų, kaip ir kitais iš bibliotekos pasiskolintais leidiniais. Pratęsti stalo žaidimo grąžinimo terminą galite ne daugiau nei 3 kartus, jei jo nėra rezervavęs kitas skaitytojas. Pratęsti galite: prisijungę prie el. katalogo; elektroniniu paštu biblioteka@vcb.lt; telefonu 8 5 261 1468.

23. Kaip užsiregistruoti ir naudotis portalu ibiblioteka.lt?