Prabilę namai = Houses that talk: Mėsinių gatvės pasažai XIX–XX a. (iki 1940 m.)

Dvikalbė knygų serija „Prabilę namai“ pasakoja apie Vilniaus gatves, jų pastatus ir gyventojus.

Šis kultūrinis pažintinis gidas nukelia į XIX-XX a. Mėsinių gatvę, kur prakalbinami namai, pastatai, jų savininkai ir gyventojai, atkuriami to meto įvykiai ir istorijos. Miesto tyrinėtojui padeda gausi vaizdinė medžiaga: gatvės nuotraukos ir piešiniai, pastatų planai ir brėžiniai, raštai ir dokumentai.

Mėsinių gatvė kartu su mėsos prekiautojų eilėmis minima dar XVI amžiuje. Iki Antrojo pasaulinio karo ši gatvė turėjo dvi atkarpas. Pirmoji atkarpa vienu galu rėmėsi į Utėlėtąjį turgelį – dabar tai išplatėjimas Stiklių gatvės viduryje, kuriame susitinka Gaono, M. Antokolskio ir Žydų gatvės. Nuo Utėlėtojo turgelio Mėsinių gatvė vingiavo Vokiečių gatvės link. Ją kirsdama nėrė gilyn į kitą kvartalą ir driekėsi iki pat Ligoninės gatvės. Pirmajai gatvės atkarpai pavadinimą greičiausiai suteikė visada triukšmingas ir sausakimšas mėsos turgelis. Dabar gatvė vadinama joje gyvenusio skulptoriaus Marko Antokolskio vardu, o ikonografijoje atpažįstama iš dviejų tarp pastatų išmūrytų arkų. Antroji atkarpa ilgą laiką nuolatinio pavadinimo neturėjo, kol nusistovėjo dabartinis.

Prabilę namai = Houses that talk : Mėsinių gatvės pasažai XIX–XX a. (iki 1940 m.) / Aelita Ambrulevičiūtė, Giedrė Polkaitė-Petkevičienė. – Vilnius : Aukso žuvys, 2023. – 303, [1] p. : iliustr., faks., portr.. – ISBN 978-609-8120-92-9