Migruojantis Vilnius: 1915–1994 metai

Knygoje aptariamas Vilniaus ir vilniečių aštuoniasdešimties metų gyvenimo tarpsnis. Miestiečių likimus daugiau ar mažiau veikė emigracijos iš miesto ir imigracijos į jį, pradedant masine evakuacija iš Vilniaus Pirmojo pasaulinio karo pradžioje (1915) ir baigiant reemigracija pirmaisiais atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metais (1994 ). Sostinės gyventojams teko patirti tiek priverstinių (tremtinių, kalinių ir kt. ), tiek savanoriškų (darbo, demobilizacijos, šeimos susijungimo ir pan. ) migrantų dalią. Vis dėlto būtent migracijos lėmė, kad šiandien Vilnius yra toks, koks yra –daugiatautis, įvairioms kultūroms ir patirtims atviras didmiestis.

Autorė didžiausią dėmesį skiria XX a. vykusiems migracijos procesams ir jų reikšmei Vilniui ir vilniečiams. Ji nagrinėja, kaip įvairiakryptės migracijos keitė miesto veidą, kokią įtaką jos turėjo miestiečių tapatybei ir bendruomenių raidai. Knygoje analizuojamas statistinis indėlis, kurį Vilniaus demografinei plėtrai padarė nuolatinė žmonių migracija, ir atskleidžiama, kodėl dingo senieji vilniečiai ir kaip atsirado naujieji sostinės gyventojai.

Migruojantis Vilnius: 1915–1994 metai / Vitalija Stravinskienė. – Vilnius : Lietuvos istorijos institutas, 2023. – 178, [1] p. : iliustr., faks., portr., žml.. – ISBN 978-609-8314-27-4.