Mokymai bibliotekininkams „Biblioterapija: litertūros atranka“
Mokymai bibliotekininkams „Biblioterapija: litertūros atranka“
- 2018-06-14
- Autorius: Administratorius
- Kategorija Kvalifikacijos kėlimas
2018 m. birželio 8 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko mokymai „Biblioterapija: litertūros atranka“. Jie skirti viešųjų bibliotekų bibliotekininkams. Mokymus vedė Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliotekininkystės skyriaus vyriausioji metodininkė doc. dr. Daiva Janavičienė ir gydytoja psichiatrė bei poezijos terapeutė doc. dr. Jūratė Sučylaitė.
Mokymuose dalyvavo Vilniaus centrinės bibliotekos vyr. bibliotekininkė Marina Ivinskaja
Mokymų tema – biblioterapija. Jų metu buvo nagrinėjamas bibliotekų vaidmuo biblioterapijoje, analizuota literatūra ir autoriai, kurie priskiriami „gydymui knyga“. Išklausėme doc. dr. Daivos Janavičienės pranešimų tema -„Biblioterapija ir biblioteka“ ir „Biblioterapinių rekomendacijų rengimas: kūrybinis – praktinis užsiėmimas“.
Po pietų pertraukos doc. dr. Jūratė Sučylaitė aptarė, kokia poezija tinka skaityti biblioterapiniais tiklslais. Pranešimo tema: „Literatūros poezijos terapijai atranka“. Autorė vedė poezijos terapijos kūrybinį užsiėmimą. Doc. dr. Jūratė Sučylaitė skaitė eiles ir akcentavo pagrindinius poezijos terapijos aspektus, patarė kokių poetų eiles reikėtų rinktis biblioterapiniams užsiėmimas, kokiai auditorijai pritaikyti. Taip pat lektorė skaitė savo kūrybos eiles.
Lektorė Daiva Janavičienė supažindino su biblioterapijos klasifikacija, klinikine biblioterapija, reabilitacine bei asmenybės vystymo edukacija. Pavyzdžiui: interaktyvi biblioterapija“ – tai, terapija, kurios poveikis gaunamas diskutuojant apie perskaitytas knygas, pasyvioji biblioterapija – savarankiškas rekomenduotos knygos skaitymas ir apmąstymas.
Biblioterapja bibliotekoje – tai paslaugos, kurių metu rekomenduojami tekstai, galintys pagelbėti skaitytojui. Lektorė kalbėjo, kad tai rūpestis skaitytoju, artimo globos išraiška, gebėjimas įkvėpti meilę gerai knygai. Darbas šia linkme – jau biblioterapija, nes knyga gali pagelbėti tiems, kurie mėgsta skaityti.
Lektorė papasakojo apie biblioterapijos ištakas bei patirtį JAV ir Anglijoje. Modernios biblioterapijos kilmės šalis – JAV, kur labiausiai išvystyta praktinė veikla. Pvz. „Knygos vietoj vaistų“ (books on prescription), kai šeimos gydytojai bendradarbiauja su viešosiomis bibliotekomis.
Ypatingas dėmesys skiriamas literatūros atrankai, nes vienam knyga gali turėti terapinį poveikį, kitam – ne. Todėl internetiniame puslapyje http://reading-well.org.uk yra rekomenduojamų knygų biblioterapijai sąrašai. Jį sudarė patys skaitytojai.
Biblioterapijai turi būti atrenkama literatūra, ugdanti nuoširdumą, gailestingumą, fantaziją, skatinanti vaizduotę, iniciatyvą, susitaikymą su savimi, supančiu pasauliu ir t.t.
Renginio metu buvo pristatytos knygos: Kelly McGonigal „Valios galia. Knyga, padedanti pakeisti įpročius, mintis, emocijas“. Tai knyga apie valią – evoliucijos metu atsiradusį biologinį instinktą. Valia tarsi raumuo, kuris nenaudojamas atrofuojasi, intensyviai naudojamas – pavargsta, o treniruojamas – sustiprėja. Knygoje aprašomi valios ugdymo eksperimentai. Buvo paminėta dar viena knyga, tai autorės Emili Teixidor „Skaitymas ir gyvenimas: kaip vaikus ir paauglius skatinti skaityti: gairės tėvams ir mokytojams“.
Mokymų metu įgyta teorinių ir praktinių žinių. Įgytas žinias galima bus pritaikyti bibliotekos veikloje.