Knygų klubo moderatorius Žygintas Grekas: esu beviltiškai priklausomas nuo skaitymo
Knygų klubo moderatorius Žygintas Grekas: esu beviltiškai priklausomas nuo skaitymo
- 2023-01-20
- Autorius: Administratorius
- Kategorija Naujienos

Vilniaus centrinės bibliotekos Knygų klubas pristato naują vedėją – Žygintą Greką. Džiaugiamės, kad Knygų klubo startavusio praėjusių metų pavasarį moderatoriaus vairą iš Dovilės Kuzminskaitės perima Klubo dalyvis. Kaip pats Žygintas sako: „profesine prasme su skaitymu neturiu nieko bendro išskyrus tai, kad esu beviltiškai priklausomas nuo skaitymo“.
Žygintas Grekas su mūsų skaitytojais sutiko pasidalinti mintimis apie skaitymą, įpročius bei mėgstamiausias knygas.
Ką skaitote šiuo metu?
Jonathan Sacks „Moralė: Bendrasis gėris permainų laikais“.
Kam teikiate pirmenybę – klasikai ar šiuolaikiniams kūriniams?
Geriems kūriniams. Su klasika mažiau prašausi pro šalį, tačiau norisi pasižiūrėti, kas ir kaip rašoma dabar ir apie dabar. Ir kartais padalyvauti diskusijose. O kalbama dažniausiai apie šiuolaikinius kūrinius.
Ar yra knyga, kurios gėda, kad neskaitėte? O gal yra knyga, kurią gėda, kad skaitėt?
Jaučiu gėdą, kad esu atidėjęs į šalį ir nepabaigęs kelių knygų (šiuo metu suskaičiuoju tokias tris, bet gal kažką pamiršau). Bet tikiuosi, kad jas dar perskaitysiu.
Gėda – ne, tačiau, kad gaila sugaišto laiko nevertai dėmesio knygai – tikrai taip. O gaila dėl to, kad tą laiką galėjau skirti gerai knygai. Arba geram straipsniui. Arba net ne skaitymui: pabėgiojimui, pabendravimui su draugais. Arba būčiau susitvarkęs namus.
Ar egzistuoja knyga, kurią jau metai iš metų bandote skaityti, o ji vis nepersiskaito?
Ne. Galiausiai atsiranda tinkama nuotaika, nusiteikimas ir laikas. Arba tiesiog prisiverčiu ir perskaitau.
Galbūt prisimenate knygą, kuri nesitikėjote, kad patiks, o patiko labai?
Pirmosios atėjusios į galvą: Sally Rooney „Normalūs žmonės“ ir Elena Ferrante „Melagingas suaugusiųjų gyvenimas“.
Ar turite blogų (o gal gerų) skaitymo įpročių (valgyti skaitant, vartyt į priekį, neatiduoti bibliotekai ir pan.)?
Skaitymas vonioje. Tačiau stengiuosi tuo nepiktnaudžiauti.
Kokia Jūsų nuomonė apie audio ir e-knygas? Ar naudojatės jomis? Kaip manote, ar jos pakeis popierines?
Labai džiaugiuosi, kad yra elektroninės knygos ir audioknygos! El. skaityklė gelbėja kelionėse ir atostogose, kai abejoji, kai dar nežinai, ką norėsi paskaityti. Be to, el. knygą galima įsigyti labai greitai – 3-5 minutės ir gali pradėti skaityti. Audioknygas klausau retai, nes jas man pakeičia tinklalaidės man įdomiomis temomis.
Nereikia priešinti popierinių knygų ir el. bei audio – visos jos sugyvens ir ras vietą: atsiradus televizijai neišnyko nei radijas, nei filmai.
Kaip skaitote – vieną ar kelias knygas tuo pat metu?
Po vieną. Tačiau galima viena išlyga: tuo pačiu metu galima lygiagrečiai skaityti grožinę, negrožinę, poezijos ir vadybos knygas. Todėl paprastai daugiau keturių knygų vienu metu neskaitau.
Kokia yra Jūsų mėgstamiausia vieta skaityti?
Sofa svetainėje.
Koks buvo ilgiausias laikotarpis, kurį neskaitėte?
Jeigu kalbame apie knygas, tai per paskutinius 5-7 metus – gal kokie 2 mėn. Tačiau jeigu įskaičiuotume žurnalus, ataskaitas ir teisės aktus – 3 dienos.
Ar skaičiavote, kiek per metus perskaitote knygų? Galbūt kada svajojote vieną kitą parašyti? Apie ką jos būtų?
Portalas „Goodreads“ rodo, kad nuo 2015 m. per metus perskaitau po 40-50 knygų. Dėl knygos parašymo vadovaujuosi taisykle, kad jeigu gali nerašyti – nerašyk. Aš vis dar galiu nerašyti!
Koks Jūsų perskaitytų knygų likimas? Pasiliekate jas namų bibliotekoje, o gal atiduodate ar parduodate?
Esu knygų kaupikas. Bibliotekos knygas esu priverstas grąžinti, o dėl kitų atsakymas turbūt aiškus… Dabar mano biblioteka atrodo taip: kišu, kur telpa. Kai nebetelpa, vežu pas tėvus ir ten kišu, kur telpa.
Smalsu, kokį herojų, kurių knygose sutikote begales, pakviestumėte kavos?
Niekada apie tai nepagalvojau… Perskaitęs gerą knygą atrodo, kad su tuo veikėju ne tik išgėrei kavos, tačiau ir pragyvenai visą gyvenimą…
Kartą per mėnesį vykstantys Knygų klubo susitikimai subūrė ištikimų skaitytojų ratą, kurie renkasi aptarti, diskutuoti, dalintis savo įžvalgomis apie perskaitytą romaną. Ypač smagu, kad poreikis rinktis į Knygų klubus tarsi geras užkratas pasklido po bibliotekas. Šiuo metu kartu su Vilniaus centrinės bibliotekos padaliniais skaičiuojame 9 veikiančius Knygų klubus ir manome, kad jų daugės.
Mūsų Knygų klubai veikia Gerosios Vilties, Grigiškių, Justiniškių, Karoliniškių, Tomo Zano bibliotekose. Kalvarijų bibliotekoje rengiami net du Knygų klubai – vienas jų antradienio detektyvų klubas, kuris atsirado dėka skaitytojų išreiškusių pageidavimą. Naujosios Vilnios bibliotekoje vyksta logoterapijos užsiėmimai, kurių metu grupėje aptariama rekomenduota knyga kartu su psichologe ir literatūros kritike. Rekomenduojamos knygos atspindi septynis Viktoro Franklio (knygos „Žmogus ieško prasmės“ autoriaus, psichoterapeuto, logoterapijos pradininko) principus, padedančius rasti kiekvienam asmeninę prasmę. Susitikimus veda psichologė, logoterapijos praktikė Rasa Prašmuntienė, moderuoja poetė, eseistė, literatūros kritikė Giedrė Kazlauskaitė.