Kalvarijų bibliotekos Knygų klubo moderotorė Edita Matonytė: vaikystėje svajojau perskaityti visas pasaulio knygas
Kalvarijų bibliotekos Knygų klubo moderotorė Edita Matonytė: vaikystėje svajojau perskaityti visas pasaulio knygas
- 2023-03-08
- Autorius: Administratorius
- Kategorija Naujienos
Džiaugiamės, kad Knygų klubų radimosi užkratas plinta po visas mūsų bibliotekas, bet ypač smagu matyti, kad Knygų klubų bendruomenė auga, o yra skaitytojų besilankančių ne viename jų. Šiuo metu Vilniaus centrinėje bibliotekoje veikia 9 Knygų klubai: Vilniaus centrinės bibliotekos, Gerosios Vilties, Grigiškių, Justiniškių, Karoliniškių, Tomo Zano bibliotekose. Kalvarijų bibliotekoje rengiami net du Knygų klubai – vienas jų antradienio detektyvų klubas, kuris atsirado dėka skaitytojų išreiškusių pageidavimą. Naujosios Vilnios bibliotekoje vyksta logoterapijos užsiėmimai, kurių metu grupėje aptariama rekomenduota knyga kartu su psichologe ir literatūros kritike.
Šį kartą kalbiname Kalvarijų bibliotekos darbuotoją ir Knygų klubo moderatorę Editą Matonytę apie knygas ir skaitymą ir kviečiame prisijungti visus mėgstančius skaityti knygas į Knygų klubo susitikimus. Kartą per mėnesį vykstantys susitikimai skirti knygos aptarimui, diskusijai, įžvalgų dalinimuisi. Artimiausias Kalvarijų bibliotekos Knygų klubo susitikimas – kovo 29 d. 17.30 val. Aptariama knyga – Hiromi Kawakami „Mokytojo portfelis“.
Ką skaitote šiuo metu?
Nino Haratischwili „Aštuntas gyvenimas“.
Kam teikiate pirmenybę – klasikai ar šiuolaikiniams kūriniams?
Klasikos beveik neskaitau, išskyrus poeziją. Dažniausiai renkuosi šiuolaikinę literatūrą.
Ar yra knyga, kurios gėda, kad neskaitėte?
Nejuntu gėdos dėl neperskaitytų knygų. Kaip ir nejuntu gėdos dėl perskaitytų knygų. Skaitymas man visuomet malonumas. Net skaitant kvailiausią ar banaliausią knygą vis tiek ką nors atrandi, supranti, išmoksti.
Ar egzistuoja knyga, kurią jau metai iš metų bandote skaityti, o ji vis nepersiskaito?
Taip. Michailo Bulgakovo „Meistras ir Margarita“.
Galbūt prisimenate knygą, kuri nesitikėjote, kad patiks, o patiko labai?
Viena iš paskutiniųjų tokių – Virginie Despentes „Vernonas Subutexas“. Ilgai jaukinausi, sukau aplink ją ratus, nesitikėjau nieko gero, o knyga labai patiko.
Kokia Jūsų nuomonė apie audio ir e-knygas? Ar naudojatės jomis? Kaip manote, ar jos pakeis popierines?
Smagu, kad technologijos įsitvirtina ir knygų pasaulyje – atsiranda daugiau pasirinkimo galimybių. El. knygas skaitau. Tiesa, dažniau renkuosi popierines. Garsinių knygų neklausau – dar neatradau laiko, kada jų man būtų patogu klausytis. Netikiu, kad neliks popierinių knygų, bet kad jų skaitysime mažiau, dažniau rinksimės kokį kitą formatą – galbūt…
Kaip skaitote – vieną ar kelias knygas tuo pat metu?
Knygas visuomet skaitau tik po vieną.
Ar žiūrite knygų ekranizacijas? O gal iš pradžių pažiūrite filmą, po to perskaitote knygą? Kokia ekranizacija Jums įsiminė labiausiai?
Taip, knygų ekranizacijas žiūriu, nors knygas mėgstu labiau. Tačiau stengiuosi pirmiau perskaityti knygą, o tik tada žiūrėti filmą. Labai patiko romano „Medisono grafystės tiltai“ 1995 metų ekranizacija.
Kokia yra Jūsų mėgstamiausia vieta skaityti?
Turiu darbo kambarį, jame ir skaitau.
Koks buvo ilgiausias laikotarpis, kurį neskaitėte?
Gal kokia savaitė.
Smalsu, kokį herojų, kurių knygose sutikote begales, pakviestumėte kavos?
Greičiausiai tai būtų koks nors bylas tiriantis detektyvas ar detektyvė… Pavyzdžiui, mielai išgerčiau kavos su Adamu Dalglišu iš mano mėgstamos rašytojos P. D. James detektyvų.
O kokį rašytoją kviestumėte pavakarieniauti?
Šiaip mieliau vakarieniaučiau su kokia „knygų žiurke“ – galėtume apkalbėti ir knygas, ir jų kūrėjus. J
Ar mėgstate biografijas? Jei taip, kas jose taip žavi?
Ne, biografijų nemėgstu ir beveik neskaitau. Nemėgstu ir susitikimų su rašytojais – mane domina ne asmenybės, o jų padaryti (sukurti) darbai.
Ar skaičiavote, kiek per metus perskaitote knygų? Galbūt kada svajojote vieną kitą parašyti? Apie ką jos būtų?
Skaičiuoti neskaičiavau ir neskaičiuoju, tačiau vaikystėje turėjau svajonę – perskaityti visas pasaulio knygas. Rašyti knygų irgi niekad nebandžiau, tačiau kartais pasvajoju apie poezijos knygą – šmaikščią, ironišką, gal net kiek juokingą.
Koks Jūsų perskaitytų knygų likimas? Pasiliekate jas namų bibliotekoje, o gal atiduodate ar parduodate?
Knygų beveik neperku, o jei kokia ir atsiranda namuose, perskaičiusi dovanoju draugams ar tos knygos ieškantiems bibliotekos skaitytojams.
Kaip atrodo Jūsų namų biblioteka – knygos išdėliotos bet kaip? Pagal spalvą? Pagal žanrą? Sritis?
Knygų namuose beveik neturiu, tad ir sudėtos jos vos poroje lentynų be jokios sistemos. Tik poezija turi savo atskirą lentyną.
Ir pabaigai – kokią knygą parekomenduotumėte nemėgstančiam skaityti?
Ačiū, įdomus ir geras klausimas, bet visgi bandysiu nuo jo išsisukti. Vieno atsakymo nėra – reiktų labiau pažinti žmogų: koks jo būdas, pomėgiai, kiek turi laiko skaityti… Tada gal ir galima būtų ką nors pasiūlyti.