Gegužės 11–14 d. vyr. bibliotekininkė Edita Matonytė iš Kalvarijų bibliotekos lankėsi Liublianoje, kur turėjo galimybę susipažinti su Slovėnijos bibliotekų veikla ir šalyje sėkmingai taikomomis paslaugų inovacijomis.
Vizito tikslas – pažinti Slovėnijos bibliotekų veiklą, daugiausiai dėmesio skiriant inovatyvių technologijų pritaikymui, tvarumo sprendimams, suaugusiųjų švietimui ir neformaliojo ugdymo galimybėms. Vizito metu Lietuvos bibliotekininkų grupė susitiko su Slovėnijos bibliotekų specialistais, dalyvavo praktinėse veiklose ir diskusijose.
Dalinamės Editos įspūdžiais ir pastebėjimais:
„Mūsų grupę sudarė 18 Vilniaus regiono bibliotekų darbuotojų, tad visų pirma tai buvo gera proga pasidalinti patirtimi, artimiau susipažinti, užmegzti naudingus kontaktus.
Viena iš aplankytų bibliotekų – Liublijanos miesto centrinė biblioteka (Otono Župančičiaus vardo). Netikėta tai, jog ji įsikūrusi dideliame prekybos centre, o tai reiškia, kad patalpos ne itin pritaikytos bibliotekai, tad nemažai kalbėjomės apie tai, kokių patalpų, technologijų ir kt. reiktų moderniai bibliotekai. Klausėmės pranešimų ir diskutavome apie bibliotekos tinklą, bibliotekininkų darbą, vykdomas veiklas, kurių, beje, be galo daug. Taip pat klausėmės Vaikų literatūros atstovės pranešimo – šis padalinys atlieka itin didelį darbą, atrinkdamas mokykloms, tėvams, bibliotekininkams ir, žinoma, jauniesiems skaitytojams geriausias šalyje išleistas vaikiškas knygas (jų per metus pasirodė Slovėnijoje apie 1000).
Centrinėje miesto bibliotekoje jau keletą dešimtmečių veikia mobiliosios bibliotekos paslauga. Įdomu tai, kad jų bibliobusai (kurių yra daugiau nei 10, o pats naujausias paleistas pernai) lanko ne tik toliau nuo miesto centro esančius taškus, bet ir senelių namus, kalėjimus, migracijos centrus, ligonines ir pan. Mobiliosios bibliotekos patiko tuo, kad jose tikrai daug knygų – vienas bibliobusas vežiojasi apie 5-7 tūkst. įvairių leidinių.
Kita mūsų lankyta biblioteka – tai Nacionalinė ir Universiteto biblioteka. Ji, be abejo, išsiskiria savo turtinga istorija, įspūdinga architektūra ir, žinoma, sukauptais leidiniais – nuo pačių seniausių iki dabar leidžiamų. Lankydamiesi šioje bibliotekoje sužinojome apie visos šalies bibliotekų tinklą, finansavimo šaltinius, kylančius iššūkius. Labiausiai įsiminė Slovėnijos bibliotekų asociacijos prezidentės Damjanos Vovk pasakymas, kad jos ir jos komandos tikslas – jog biblioteka būtų kuo patogesnė, prieinamesnė, visiems atvira vieta atrasti skaitymo džiaugsmą ir turtingą knygų pasaulį.
Lankėme ir nuo sostinės apie 50 km nutolusią Radovlicos biblioteką, kuri yra viena labiausiai lankomų šalyje. Labai praktiškas ir patogus pastatas nuostabioje kalnų apsuptyje. Įdomu tai, kad ši biblioteka pirmame aukšte turi vieną geriausių šalyje arbatinių su itin kokybiška kalnų žolelių arbata. O ant bibliotekos stogo įrengta visiems prieinama terasa su staleliais, kur galima skaityti žurnalą ar knygą arba šiaip pasimėgauti pokalbiu su kitais skaitytojais. Šioje bibliotekoje veikia įdomus Sokrato kavinės klubas, kurį moderuoja bibliotekos direktorius. Šis tinklas veikia visame pasaulyje ir kviečia gyventojus mokytis diskutuoti, argumentuoti, išklausyti, filosofuoti.
Dar viena Slovėnijos sostinės aplankyta vieta – Rog biblioteka ir Rog centras, kuriuos turbūt labiau būtų galima priskirti amatų mokymo centrui, nes biblioteka čia nedidelė, bet įvairių sričių laboratorijos (kulinarijos, keramikos, siuvimo, juvelyrikos, agronomijos ir t. t.) išties įspūdingos. Beje, dauguma edukacijų šiame centre yra mokamos, nes jas rengia ne bibliotekininkai, o profesionalai.
Liublijanos viešasis švietimo centras (Cene Štupar) – dar viena įvairiems mokymams skirta vieta, kuri kažkuo panaši į mūsų užimtumo centrus. Čia gal mažiau galima rasti įkvėpimo bibliotekai, bet sužavėjo skirtingų kartų bendrystė. Pavyzdžiui, jauni savanoriai moko pagyvenusius žmones naudotis telefonais, kitomis technologijomis, o vyresnieji dalijasi savo žiniomis – jei moka megzti, moko šio amato, jei domisi kulinarija, moko gaminti ir panašiai.
Kiti įdomūs pastebėjimai
- Patiko idėja viename iš vaikų literatūros padalinių – knygų kuprinės-rinkiniai ir lagaminai-rinkiniai. Tai kuprinės ir vaikiški lagaminai, pilni atrinktų knygų viena ar kita tema. O vaikas gali atėjęs pasiskolinti namo visa kuprinę ir taip atrasti daug informacijos jį dominančia tema. Be to, jam tai savotiškas siurprizas, nes jis nežino, kokių knygelių atras viduje. Jei vaikas domisi dinozaurais, tai tokioje kuprinėje jis ras enciklopedijų apie dinozaurus, grožinės literatūros su šiais veikėjais, žaidimų, gal net bibliotekininko rekomendacijų ir t. t.
- Radovlicos bibliotekoje vykdoma panaši akcija į mūsų skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“, tik čia ji trunka metus, vyksta tik vienoje bibliotekoje ir turi tik vieną temą. Praėjusių metų tema buvo Jūra. Skaitytojai turėjo perskaityti kuo daugiau knygų šia tema, o metų pabaigoje organizuojamas akcijos užbaigimo renginys, apdovanojami labiausiai skaitę bibliotekos lankytojai.
- Skaitymo krėslas – tai kiekvienoje bibliotekoje esantis didesnis ar mažesnis krėslas, kuriame renginio metu sėdi žmogus ir garsiai skaito knygą ar kuria istoriją vaikams.
- Bibliotekose vis dar galima skolintis DVD ir CD diskų ir šia paslauga naudojasi apie 5-10 proc. lankytojų. Vienoje bibliotekoje tuo besidominti bibliotekininkė rengia peržiūras, perklausas ir diskusijas ar kitokių formų pokalbių vakarus.“
Darbo stebėjimo vizite dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus rajono savivaldybės centrinių, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus, Alytaus miesto Jurgio Kunčino, Alytaus rajono savivaldybės, Elektrėnų savivaldybės, Lazdijų rajono savivaldybės, Šalčininkų rajono savivaldybės, Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus, Švenčionių rajono savivaldybės, Trakų rajono savivaldybės, Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito bei Varėnos rajono savivaldybės viešųjų bibliotekų darbuotojai.
Vilniaus regiono viešųjų bibliotekų darbuotojų darbo stebėjimo vizitas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.